Ürün İade


 

Ürün ve İade

Alacapazar (alacapazar.com) sitesinde yapacağınız alışverişlerde, Alacapazar'ın bizzat satış yaptığı ürünler haricinde iade ve kargo işlemleri alışveriş yaptığınız mağaza ile sizin aranızda gerçekleşmektedir. Satın aldığınız üründe bir sorun olması halinde iade etmeden önce mutaka mağaza ile iletişime geçiniz. Mağaza ile görüştükten sonra ürünü iade etmekte kararlı iseniz süreci başlatıp ürünü geri iade edebilirsiniz. Site içerisinde mağazaların farklı iade ve kargo politikaları olabilir. Nitekim satışta bulunan mağazaların iade ve kargo sürecini detaylı ve açık bir şekilde belirtme zorunluluğu vardır. Özel istek ve talepleriniz uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ambalajını açtığınız ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde cayma hakkı kullanamazsınız. Ayrıca, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma ve son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamazsınız. 
Online ödeme yaptığınız alışverişlerde ürün bedeli hesabınızdan kargo teslimatı yapıldıktan sonra kesilir. Ürün ve iade işlemlerinde kötü niyetli alışveriş yapıldığı tespit edilen gerek satıcılar gerekse alışverişte bulunan kullanıcılar siteden ihraç edilecektir. 

 

Alıcılar için 

Aşağıdaki işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir. 

  • Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek (Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak)
  • İlanında "Kargo Ücretini Alıcı Öder" olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak. 
  • Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması
  • Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü, satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek. 

Satıcılar İçin

Aşağıdaki işlemler satıcılar için kötü niyetli olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli satıcılar fark edildikleri halde siteden uzaklaştırılacaktırlar. Kötü niyetli davranışlar hukuk ihlalleri içeriyorsa hakkında hukuki süreç başlatılacaktır.

  • Alıcıya kasıtlı hatılı veya yanlış ürün satışı yapma.
  • Alıcının iletişime geçme taleplerini reddetme. 
  • Ürün fiyatında satın alma işlemi yapıldıktan sonra ani ücret arttırma. 
  • İade ve kargo süreci hakkında anlaşılır ve detaylı bilginin verilmemesi ya da yanlış bilgilendirilme yapılması.

 

 

 


Alacapazar © 2021